czwartek, 31 marca 2016

Matematyka w ruchu

Na matematyce staramy się jak najczęściej działać, a siedzieć w ławkach tylko wtedy, gdy potrzebujemy stabilnej podstawy do wykonania jakiś zadań czy czynności. Niestety znudzenie wyłącza myślenie, dlatego zajęcia matematyczne są tak zorganizowane, aby coś się działo. Można wykonywać działania siedząc w ławce, ale można też inaczej - w ruchu. Może mniej wygodnie, aby działanie zapisać, ale nie jest to akurat w tym zadaniu najważniejsze. Najważniejsze jest to, że czujemy się zaciekawieni, jest swoboda ruchu i sami organizujemy swoją przestrzeń potrzebną do wykonania zadania.
Matematyka nie musi być nudna!



















Warsztaty Lapbook w bibliotece

Przed świętami udaliśmy się do biblioteki w Kluczborku na warsztaty tworzenia lapbooków.
Nasza klasa już wcześniej dowiedziała się co to jest i do czego może służyć, ale chcieliśmy jeszcze więcej poćwiczyć, gdyż niedługo będziemy tworzyć swój lapbook ortograficzny. W bibliotece Pani przeczytała nam Legendę o Warsie i Sawie i na jej podstawie wykonywaliśmy w grupach nasze książki. Nie było to takie trudne jak myśleliśmy. Teraz jesteśmy już gotowi, aby stworzyć kolejny, tym razem bardziej profesjonalny i rozbudowany lapbook.

























wtorek, 22 marca 2016

Międzynarodowy Dzień Wody

Dzisiaj obchodziliśmy w klasie Międzynarodowy Dzień Wody. Dowiedzieliśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Najpierw przypomnieliśmy sobie właściwości wody. Potem dyskutowaliśmy na temat tego, do czego jest ona potrzebna. Wysłuchaliśmy również różnych jej odgłosów, gdyż okazało się, że w zależności od sytuacji woda może wydawać różne dźwięki. Poznaliśmy również zagrożenia jakie związane są z wodą np. powodzie. Okazało się też, że woda jest bardzo zabiegana, ale o tym później. Każdy z nas przyszedł w ten dzień ubrany na niebiesko, a Pani namalowała chętnym dzieciom kropelkę na policzku. Nie zapomnieliśmy również przynieść do picia wodę.










Eksperyment z cyrkulacją wody w przyrodzie

Dzieciom, aby zapamiętały, nie wystarczy powiedzieć. Trzeba też udowodnić. Dlatego omawiając obieg wody w przyrodzie od razu zrobiliśmy doświadczenie. Do worka wlaliśmy odrobinę wody i odczekaliśmy godzinę. Po godzinie mogliśmy zaobserwować parującą wodę, a następnie proces skraplania będący namiastką deszczu. W ten sposób uwierzyliśmy, że woda jest w ciągłym ruchu i nigdy nie odpoczywa.

Przed:


Po:

W tym dniu udaliśmy się z naszą Marzanną na pochód, aby przegnać już zimę, której mamy dość. 









 W naszej klasie powstaje kącik przyrody. Już niedługo zaczynamy pierwszą hodowlę!